Vector 07 jede na vítězné vlně. Veze zlato ze závodů v Mostě

Dva týdny intenzivních příprav, závodění a prezentací – o emocích ani nemluvě. Tým Formula TU Ostrava pod Fakultou strojní má za sebou dva ze tří stěžejních závodů letošní sezóny. A výsledek? Z Holandska přivezli strojaři celkové 3. místo a hromadu dílčích medailových úspěchů, zatímco na mosteckém polygonu urvali krásné 4. místo, a především senzační zlato za prezentaci byznys plánu.

Po nevídaně úspěšném startu závodní sezóny v Nizozemí pokračuje parádní jízda formule Vector 07 i na domácí půdě. Ze soutěže Formula Student Czech Republic, která se koná každý rok v Mostě, si ostravský tým přivezl umístění těsně pod pódiem. Čtvrté místo v celkovém pořadí patří mezi nejlepší výsledky, které tým na svém kontě má.

Sérii úspěchů studenti završili senzačním vítězstvím v dílčí disciplíně, která týmům ukládá prezentovat svůj byznys plán. O to se zasloužil díky svým prezentačním dovednostem především Filip Lapuník. „Filip předvedl skvělý výkon – v Holandsku se postaral o stříbro z této disciplíny a v Česku to ještě povýšil,“ nešetří chválou na svého týmového kolegu PR zástupce týmu Zdeněk Petera a dodává, že kromě této statické disciplíny se ostravským dařilo také při hodnocení technického návrhu vozu. Tam se dostali do finále a vybojovali krásné 5. místo v konkurenci 18 týmů.

Strojařům se dařilo i během technické přejímky – díky zkušenostem z Holandska provedli jen pár drobných úprav a získali ocenění „Scrutineering star“ jakožto tým, který přejímku zvládl nejrychleji. Pouze dynamické disciplíny přinesly trochu zklamání. „Výsledky akcelerace, skid-padu a autokrosu nedopadly podle představ. Na nich musíme zapracovat. Náladu nám ale vylepšilo umístění v královské disciplíně Endurance, která nám přinesla velkou porci bodů a dopomohla k zisku 4. místa v celkovém hodnocení vozů se spalovacími motory,“ popisuje Petera.

Ocenění za nejlepší vizuál, resp. design vozu už je jen třešničkou na dortu. Teď tým čeká týdenní zasloužený odpočinek a příprava na poslední závod sezóny, který se uskuteční na konci srpna v Chorvatsku. Držme jim palce.

Text: Mgr. Lada Dittrichová, koordinátorka PR Fakulty strojní VŠB-TUO
Foto: archiv týmu Formula TU Ostrava